AUTHOR NAME

Community Reporters Albania

145 POSTS
0 COMMENTS
C.R.A është një organizatë jo-fitimprurëse e cila ka qëllim të promovojë gazetarinë qytetare në Shqipëri. Misioni i Community Reporters Albania është të raportojë çështjet sociale të thelluara me natyrë investigative.

Egjiptianët në Shqipëri, kulturat e traditat e tyre dhe pasojat Censusit të manipuluar  

Nga Fjona Cela Të vendosur prej vitesh në Shqipëri, pjesëtarë të komunitetit egjiptian, bashkë me traditat dhe kulturën e tyre, përbëjnë një prej pakicave kombëtare...

Dashuri në katror/ Meksikania le Londrën për Shqipërinë

Nga Denada Lura Ajo quhet Anahí Martínez dhe është me origjinë nga Meksika. Kur erdhi në Shqipëri për të kaluar një verë, nuk e kishte...

“Lepurushi i zi “/ Historia e Afrikanit Tino, që bën humor në Tik-Tok shqip

Nga:Denada Lura Jetojmë në kohën e TikTok-ut, një ndër rrjetet sociale më të preferuar nga të rinjtë. Teksa bëja scroll në këtë rrjet social, papritur...

Dëbimet e Romëve konsiderohen diskriminuese nga Komisioni Evropian për policinë e Belgjikës

Komiteti Evropian i të Drejtave Sociale (ECSR) ka nxjerrë një vendim për ankesën “ERRC kundër Belgjikës (nr. 185/2019)”, duke gjetur se Belgjika ka shkelur...

Vajza nga Turqia që solli dashurinë në Shqipëri për të ndërtuar jetën në Tiranë

Nga:Denada Lura Ata janë ndër të parat familje turke që erdhën në Shqipëri. Ishte viti i vështirë `97, kur babai i Yildiz Abakay vendosi të...

Romët përballen me racizmin mjedisor në një kohë katastrofe klimatike

"Njerëzimi është si akulli dhe ai akull po shkrihet shpejt," ishte paralajmërimi i tmerrshëm përfundimtar nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres ,...

Një tjetër fitore për Hec-et në Shqipëri

Qendra për Fuqizim Ligjor njoftoi ditën e sotme pezullimin e punimeve në zbatimin e projektit “ HEC Thirrë” Banorët e zonës e kanë kundërshtuar prej...

SHIFRAT/ Bie interesi i të rinjve shqiptarë për të punuar dhe për t’u arsimuar

Nga Fjona Çela Rinia është periudha më energjike e jetës së njeriut, gjatë së cilës individi ka mundësitë dhe energjitë e nevojshme për të investuar në...

“Më solli Zoti”, njihuni me pastorin e rinisë dhe misionin e tij në Shqipëri

Nga Denada Lura “Ëndrra ime më e madhe që kur isha fëmijë ishte të shkoja nëpër botë duke ndarë dashurinë e Jezusit.” Kjo është ëndrra...

Brakstisja e shkollës dhe shfrytëzimi i fëmijëve për punë

Nga Fjona Çela Në Shqipëri ka një numër të madh të miturish që kanë braktisur shkollën dhe punojnë në sektorë të ndryshëm, në jo pak raste...

Latest news