CATEGORY

Politike

Ndryshimi i qeverisë, çfarë sjellin fytyrat e reja në kabinet?

Ndryshimet në kabinetin e qeverisë që priteshin dhe përfliteshin prej disa muajsh, kryeministri Rama i vulosi në mbledhjen e Asamblesë së Partisë Socialiste më...

Si mund ta ndryshojë panoramën politike aksioni veror i SPAK-ut

Si asnjëherë më parë në historinë 32 vjeçarë të demokracisë shqiptare, situata politike po ndikohet nga lëvizjet në sektorin e drejtësisë. Që nga ngritja...

Kufizimi i lirisë mediatike, partia socialiste mbyll derën gazetarëve për informacion publik

Mbledhjet e fundit të këshillave bashkiake, në Kamëz dhe Tiranë u morën vendime të rëndësishme për rritjen e pagës së kryetarit dhe vendime të...

Fe dhe fushatë, si po i përdor politika shqiptare festat fetare

Shtruan iftarë thuajse çdo natë gjatë Ramazanit, urojnë të parët për Pashkë e Bajram, por ndonjëherë marrin pjesë edhe në ligjërata fetare, sjellje të...

Çfarë masash ka marrë KQZ për votën e romëve dhe egjiptianëve në 14 maj?

Në më pak se 2 muaj nga zgjedhjet lokale të 14 majit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po konkludon përgatitjet për mbarëvajtjen e këtij procesi....

“Të mbështesim industrinë e tapeteve”, zbulohet kontrata e parë e lobimit të partive shqiptare në SHBA

Lobimi në SHBA është kryeçështja në opinionin publik të javëve të fundit në Shqipëri. Me shpërthimin e skandalit të ish-agjentit të FBI, Charls Mcgonigal...

Cilat janë partitë dhe politikanët shqiptarë që kanë lobuar në SHBA nga 1992-2022

Lobimi i partive shqiptare drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës është një temat e nxehta në ditët e fundit. Shumë akuza bëhen nga të...

Joe Biden, presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara/Ja kush është biografia e Biden

Joseph Robinette Biden Jr i lindur më 20 nëntor 1942 është një politikan amerikan i cili është presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara....

Minatori kandidon si deputet i pavarur në qarkun e Dibrës, ja reagimi në rrjetet sociale

Po bëhet një muaj nga dorëzimi i peticionit me rreth 11 000 firma që kërkon miratimin e Statusit të Minatorit. Deri më sot nuk...

Çfarë ndodhi gjatë 5 ditëve të protestës për Klodian Rashën?

Ditën e djeshme u zhvillua protesta e ditës së pestë në nder të të ndjerit Klodian Rasha, protesta u zhvillua në mënyrë paqësore edhe...

Latest news