CATEGORY

Sociale

Sfidat e Tetraplegjikëve në Shqipëri, nga infrastruktura e deri tek punësimi

Nga Fjona Çela Prej vitesh të tëra, para/tetraplegjikët në vendin tonë përballen me sfida e vështirësi të shumta, të cilat nuk gjejnë zgjidhje prej kohësh. Ndër...

Njohuria mediatike është një vaksinë kundër dezinformatave për romët

Nga Xhenson Çela Dixhitalizimi po pushton botën dhe po bëhet me shpejtësi një e drejtë themelore për të gjithë për të hyrë dhe për ta...

Raporti i Vëzhgimit të Zgjedhjeve Vendore  të 14 Majit për Romët dhe Egjiptianët

Community Reporters Albania (CRA) vëzhgoi Zgjedhjet Vendore 2023 për votuesit Rom dhe Egjiptian në 5 bashki (Tiranë, Shkodër, Fier, Elbasan dhe Berat ). Community Reporters...

Vulnerabiliteti i Sigurisë Digjitale në Shqipëri dhe Ndikimi tek Gazetarët

Nga:Fjoralba Sinorukaj Gjatë muajve të fundit, në mënyrë sistematike, institucionet shtetërore në Shqipëri, u goditën nga një sërë sulmesh kibernetike. Fillimisht, institucionet shtetërore u munduan qe...

Korçë dhe Berat/Të njëjtët kryetar fituan, premtimet për shtresat sociale mbetet pa u realizuar

Fushata zgjedhore i nxiti kryetarët që rikandidojnë të dalin në terren dhe të dëgjojnë hallet e qytetarëve. Lagjia me banorë romë në qytetin e...

Zgjedhje Vendore/ 1576 Romë dhe Egjiptianë në 5 bashki votuan për zgjedhjet vendore

Ditën e djeshme u mbajtën zgjedhjet vendore në vendin tonë ku  përqindja e votuesve ishte më e ulta në këtë 9 palë zgjedhje vendore. Community...

Pasojat e tërmetit vazhdojnë, sa para ka shpenzuar bashkia Tiranë për banesat e reja dhe bonusin e qirasë

Gati 3 vite e gjysmë pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, ku humbën jetën dhjetra qytetarë, u plagosën me qindra të tjera e mijëra...

Partitë dhe kandidatët në Elbasan i lanë jashtë vëmendjes romët dhe egjiptianët

Nga Fjona Çela Në prag të ditës kur qytetarët shqiptarë do të hedhin votën për të zgjedhur përfaqësuesin e bashkisë, grupet e margjinalizuara vijojnë të hasen...

Orientim, presion dhe blerje/ Si tentohet te manipulohet vota e romëve dhe egjiptianëve

“Romët votojnë, të gjithë votojnë “ është fjalia e postuar shpesh në rrjetet sociale të Komisionit Zgjedhor të Zgjedhjeve dhe Komisionerit Ilirian Celibashi, i...

Partitë me kandidatët e tyre i harruan romët e egjiptianët edhe gjatë fushatës

Fushata zgjedhore për procesin e 14 majit po shkon drejt fundit. Kandidatët në të gjithë vendin kanë shpalosur programet e tyre për qytetarët dhe...

Latest news