AUTHOR NAME

Community Reporters Albania

149 POSTS
0 COMMENTS
C.R.A është një organizatë jo-fitimprurëse e cila ka qëllim të promovojë gazetarinë qytetare në Shqipëri. Misioni i Community Reporters Albania është të raportojë çështjet sociale të thelluara me natyrë investigative.

Gazetaria Komunitare: Zëri që Lidh dhe fuqizon Komunitetin

Gazetaria komunitare është një lloj gazetarie që fokusohet në lajme dhe ngjarje të rëndësishme për një komunitet të caktuar. Në kontrast me mediat më...

Mënyra Efektive për të Siguruar Aplikacionin WhatsApp nga Hackerat

WhatsApp është një nga aplikacionet më të përdorura për komunikim në botën e sotme, por me rritjen e rrezikut të sulmeve nga hackerat, është...

Si mund ta ndryshojë panoramën politike aksioni veror i SPAK-ut

Si asnjëherë më parë në historinë 32 vjeçarë të demokracisë shqiptare, situata politike po ndikohet nga lëvizjet në sektorin e drejtësisë. Që nga ngritja...

Mënyrat efektive për sigurimin e pajisjeve digjitale për Gazetarët

Në një kohë kur gazetarët janë të përfshirë në misione të rrezikshme dhe përdorin intensivisht pajisje digjitale, sigurimi i tyre është një prioritet kryesor...

OSBE/Nevoja e vazhdueshme për të luftuar diskriminimin për romët

Persekutimi dhe vrasjes së romëve nga regjimi nazist është gjithashtu një kujtesë e nevojës së vazhdueshme për të luftuar diskriminimin me të cilin përballen...

Kujdesi për Sigurinë Digjitale në Media

Një rritje e dukshme është vënë re në kujdesin për sigurinë digjitale në mediat e shumta, si pasojë e rritjes së rrezikut të sulmeve...

Qytetari i angazhuar në Media

Qytetarët e angazhuar kanë një rol të rëndësishëm në mediat e sotme, duke u bërë zëri që ndryshon botën. Ndikimi i tyre në informimin...

20 vjet për ‘përmirësimit të situatës së romëve’: plani i veprimit i OSBE-së dhe ‘dështimet e pafalshme’ të shteteve pjesëmarrëse

Njëzet vjet pas miratimit të Planit të Veprimit të OSBE-së , zbatimi i tij nga shtetet pjesëmarrëse është dëshmuar – për të parafrazuar Komisionin...

Gjykata njeh të drejtën e shpërblimit për punëtorët e Call Center

Në një njoftim në rrjetet sociale, Center for Legal Empowerment tha se gjykata njohu të drejtën e punëtorëve të call centërave të pushuar në...

Organizimi Komunitar: Bashkimi që Krijon Ndryshime Pozitive

Organizimi komunitar është një proces i përbashkët dhe i përgjegjshëm që inkurajon banorët të bashkohen dhe të ndërtojnë një komunitet më të fortë, më...

Latest news