AUTHOR NAME

Community Reporters Albania

82 POSTS
0 COMMENTS
C.R.A është një organizatë jo-fitimprurëse e cila ka qëllim të promovojë gazetarinë qytetare në Shqipëri. Misioni i Community Reporters Albania është të raportojë çështjet sociale të thelluara me natyrë investigative.

Njohuria mediatike është një vaksinë kundër dezinformatave për romët

Nga Xhenson Çela Dixhitalizimi po pushton botën dhe po bëhet me shpejtësi një e drejtë themelore për të gjithë për të hyrë dhe për ta...

Turqi/Policia vret një rom në Izmir për racizëm

Një 33-vjeçar rom i quajtur Semih Gürler u qëllua për vdekje në mbrëmjen e 11 majit 2023 nga policia turke në İzmir. Babai i...

Raporti i Vëzhgimit të Zgjedhjeve Vendore  të 14 Majit për Romët dhe Egjiptianët

Community Reporters Albania (CRA) vëzhgoi Zgjedhjet Vendore 2023 për votuesit Rom dhe Egjiptian në 5 bashki (Tiranë, Shkodër, Fier, Elbasan dhe Berat ). Community Reporters...

Vulnerabiliteti i Sigurisë Digjitale në Shqipëri dhe Ndikimi tek Gazetarët

Nga:Fjoralba Sinorukaj Gjatë muajve të fundit, në mënyrë sistematike, institucionet shtetërore në Shqipëri, u goditën nga një sërë sulmesh kibernetike. Fillimisht, institucionet shtetërore u munduan qe...

Historia e harruar e rezistencës rome në kampin Gjerman

Holokausti i Romëve ose gjenocidi rom - i njohur gjithashtu si Porajmos që do të thotë kohë të vështira dhe Samudaripen ("Vrasje masive") -...

Zgjedhje Vendore/ 1576 Romë dhe Egjiptianë në 5 bashki votuan për zgjedhjet vendore

Ditën e djeshme u mbajtën zgjedhjet vendore në vendin tonë ku  përqindja e votuesve ishte më e ulta në këtë 9 palë zgjedhje vendore. Community...

Zgjedhje Vendore/ 1014 Romë dhe Egjiptianë në 5 bashki kanë votuar deri në oren 14:00

Ka nisur procesi i votimit në të gjithë Shqipëri, Community Reporters Albania është duke vëzhguar në 5 qytete: Tirana, Elbasani, Fier, Berati dhe Shkodra....

Pasojat e tërmetit vazhdojnë, sa para ka shpenzuar bashkia Tiranë për banesat e reja dhe bonusin e qirasë

Gati 3 vite e gjysmë pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, ku humbën jetën dhjetra qytetarë, u plagosën me qindra të tjera e mijëra...

1 Maj ndryshe për punonjësit e pastrimit të qytetit, shkelje e të drejtave në punë dhe trajtim jo dinjitoz

1 Maji njihet si dita ndërkombëtare e punëtorëve, dhe kujtohet çdo vit si një ditë në nder të profesionistëve në sektorë të ndryshëm. Nëse...

Fe dhe fushatë, si po i përdor politika shqiptare festat fetare

Shtruan iftarë thuajse çdo natë gjatë Ramazanit, urojnë të parët për Pashkë e Bajram, por ndonjëherë marrin pjesë edhe në ligjërata fetare, sjellje të...

Latest news