CATEGORY

Sociale

Studimi/Shfaqja e situatës së gazetarëve shqiptarë në peizazhin mediatik”

Organizata Lajmetarja publikoi ditën e djeshme studimin për situatën e gazetarëve në peisazhin mediatik, ky studim ka qëllim hulumtimin e gjendjes aktuale në profesionin...

Familja shqiptare në krizë, rriten ndjeshëm divorcet dhe ulet numri martesave

Nga Fjona Çela “Derisa vdekja të na ndajë”! Ky është betimi që dy partenrët ia thonë njëri tjetrit kur kurorëzojnë marrëdhënien e tyre me martesë....

Shembull frymëzimi, si ia doli mësuese Mimoza që të kapërcente barrierat e diskriminimit etnik

“Bota është e bukur sepse është me ngjyra” kjo është një moto me të cilën nis ditën Mimoza nga Berati bashkë me fëmijët e...

8 marsi tjetër, si festojnë gratë që nuk kanë ushqim për të shtruar një drekë me familjen e tyre

“Jemi shumë të forta, me të vërtetë shumë të forta. Unë duroj. Por asgjë nuk ndryshon këtu në barraken time. Po e vendos buzekuqin...

Në shtëpi dhe shkollë bashkë, historia 35-vjeçare e çiftit Kullafi

Nga Fjona Çela Jo vetëm jetën, por së bashku ndajnë edhe profesionin. Kjo është historia çiftit të mësuesve Caush dhe Zylfije Kullafi. Prej 40 vitesh...

Protesta dhe përplasje parazgjedhore, kaosi politik le në hije çështjet sociale

Pas tërmetit të 2019-ës dhe pandemisë së Covid, në 2022-in, politika dhe ngjarjet e prodhuara prej saj dominuan aktualitetin dhe ishin temë kryesore në...

Racizmi shkak rrenjor i vetëvrasjeve të komunitetit “traveler”në Irlandë

Racizmi dhe diskriminimi janë shkaqet kryesore të vetëvrasjes në komunitetin e traveler irlandez, sipas një raporti të ri. Më shumë se dy të tretat...

Të pambrojtur në raste aksidentesh dhe kontrata fiktive, cilat janë problemet kryesore të punëtorëve të pastrimit në Tiranë

Nga Fjona Çela Ata i shohim kudo, në qendër, nëpër rrugicat e lagjeve apo edhe në zonat më periferike të kryeqytetit. Në mëngjes, gjatë ditës në...

Anulohet hidrocentrali që rrezikonte të linte pa ujë fshatrat thirrë, hebë dhe sang, banorët e mirditës fitojnë gjyqin

Vendimi për ndërtimin e hidrocentralit në fshatin Thirrë të Mirditës është konsideruar i pavlefshëm nga Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Tiranë. Në këtë fshat...

Më shumë fëmijë romë dhe egjiptianë po shkojnë në çerdhe, por varfëria pengon integrimin e plotë  

Përjashtimi nga tarifat financiare të regjistrimit për kopshtet e çerdhet me drekë ka rritur numrin e fëmijëve romë dhe egjiptianë të cilët frekuentojnë institucionet...

Latest news