- Advertisement -spot_img

TAG

tirane

Plani i bashkisë për banesat e romëve në Yzberisht, a po përgatitet një dëbim i ri?

Nga Fjona Cela dhe Brejdon Xhavara  Tek shtëpia e vjetër ishim shumë kalamaj, kishim vetëm 1 dhomë. Krijuam familje, u martuam dhe dolëm këtu tek...

Sfidat e maturantëve romë/egjiptianë për t’u regjistruar në universitet. mesatarja 6.5, i penalizon

Nga Fjona Çela Përfundimi i ciklit të shkollës së mesme dhe kalimi në universitet për ndjekjen e studimeve të larta, për të marrë kështu profesionin...

Pasojat e tërmetit vazhdojnë, sa para ka shpenzuar bashkia Tiranë për banesat e reja dhe bonusin e qirasë

Gati 3 vite e gjysmë pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, ku humbën jetën dhjetra qytetarë, u plagosën me qindra të tjera e mijëra...

Të pambrojtur në raste aksidentesh dhe kontrata fiktive, cilat janë problemet kryesore të punëtorëve të pastrimit në Tiranë

Nga Fjona Çela Ata i shohim kudo, në qendër, nëpër rrugicat e lagjeve apo edhe në zonat më periferike të kryeqytetit. Në mëngjes, gjatë ditës në...

Më shumë fëmijë romë dhe egjiptianë po shkojnë në çerdhe, por varfëria pengon integrimin e plotë  

Përjashtimi nga tarifat financiare të regjistrimit për kopshtet e çerdhet me drekë ka rritur numrin e fëmijëve romë dhe egjiptianë të cilët frekuentojnë institucionet...

Urbanët pa stacione, një burim më shumë për trafikun e Tiranës

Nga Fjona Çela Transporti publik në Tiranë prej kohësh është një problemet kryesore për ata që jetojnë në kryeqytet, por edhe për vizitorët. Mjete të transportit...

Rreziqet nga pacientët e shëndetit mendor dhe mungesa e spitaleve rezidenciale në Tiranë

Nga:Fjona Çela Problemet e shëndetit mendor në Shqipëri po bëhen gjithnjë e më të theksuara. Të shumtë janë personat që vuajnë nga probleme të shëndetit...

Formaliteti i Tregjeve të lëvizshme, Romët ende janë nën premtimet e Bashkisë Tiranë

“Kam 35 vite që punoj me tregti, punoja në rrugë, ku të gjeja vend, u ulja, shisja, vinte policia bashkiake çdo ditë, herë mi...

Raporti i Vëzhgimit të Zgjedhjeve të 25 Prillit për Romët dhe Egjiptianët

Community Reporters Albania (CRA) vëzhgoi Zgjedhjet Parlamentare 2021 për votuesit Rom dhe Egjiptian në 4 bashki (Tiranë, Durrës, Fier dhe Elbasan). Community Reporters Albania është...

Ja kush janë pallatet që do të shëmben nga termeti në Tiranë

Shqipëria u godit nga një tërmet i fortë me magnitudë 6.4 në orën 03:54 më 26 nëntor 2019. Dridhja u ndje në shumë vende...

Latest news

- Advertisement -spot_img