AUTHOR NAME

Community Reporters Albania

148 POSTS
0 COMMENTS
C.R.A është një organizatë jo-fitimprurëse e cila ka qëllim të promovojë gazetarinë qytetare në Shqipëri. Misioni i Community Reporters Albania është të raportojë çështjet sociale të thelluara me natyrë investigative.

Ballkan i hapur , një shans për bashkim apo retorikë për përfitime politike?

Ky shkrim është publikuar në 4 gjuhë: Anglisht, Serbisht, BKH dhe gjuhën Maqedone. Shqipëria dhe Serbia kanë një bagazh të vështirë historik. Shpërbërja e Jugosllavisë,...

Raporti/Romët përjetojnë diskriminim dhe racizëm në sistemin e drejtësisë në 4 vende evropiane

Raporti i ri i publikuar nga Qendra Evropiane për të Drejtat e Romëve (ERRC) detajon pabarazitë në sistemin e drejtësisë për Romët e Republikës...

Lufta/Romët Ukrainas përballen me segregim në Moldavi

Romët nga Ukraina, të cilët kanë përfituar nga kufiri i hapur i Moldavisë, i cili u lejon atyre të hyjnë në vend edhe pa...

“Cigan” dhe Romë nuk janë sinonim

Nga:Dragana Kokora Vitin e kaluar, unë kam qenë e angazhuar në projektin vullnetar të ERRC 'Sfidat e Antigjipsizmit Dixhital'. Ne kemi luftuar kundër gjuhës së...

Sllovaki/Banesat e Romëve u shembën, fituan çështjen në gjykatë

Gjykata e Qarkut Košice  ka vendosur në favor të 9 anëtarëve të  komunitetit rom, të cilët u dëbuan me forcë nga shtëpitë e tyre...

Emergjencat Civile, modernizim vetëm ne letër

Autor:Denis Tahiri “Sot, kur nuk është mbushur ende viti nga fillimi i punës për ngritjen e kësaj strukture kaq të rëndësishme, e them me krenari...

Si të arrish një politikë koherente inovacioni në Rajonin e Adriatikut dhe Jonit?

Projekti BLUEAIR (“Rritja Blu në Rajonin e Adriatikut dhe Jonit”) bashkon njëmbëdhjetë partnerë nga tetë shtete si: Italia, Sllovenia, Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina, Mali...

Gjanica e ndotur dhe ujrat e zeza rrezikojnë jetën e komunitetit Rom në Fier

“Kam vite që jetoj këtu në Baltëz. Kanali Vjosë- Fiër- Levan kalon këtu pranë banesave tona. Ai sjell mbetje, kafshë të ngordhura. Kanalizime të...

Laknasi, pjesë e 100 fshatrave, 100 muaj për të bërë 3 rrugë prej 4 km

Pjesë e bashkisë Kamëz, fshati Laknas është shembulli më i drejtpërdrejtë se si projekti “100 Fshatrat” nuk ka lënë gjurmë, duke mos gjetur zbatim...

Fshati Luar në përpjekje për të joshur turistët

Në ditët e nxehta të verës, krahas plazheve, me endje kërkojmë ato pak vende të freskëta e me gjelbërim. E një vend të tillë,...

Latest news