- Advertisement -spot_img

TAG

Turqi

Racizmi mes rrënojave: armiqësi, të pastrehë dhe trauma tre muaj pas tërmetit të Turqisë

Nga Bernard Rorke Tre muaj pas tërmetit katastrofik të Turqisë, organizata partnere e ERRC, Romani Godi , vizitoi disa nga zonat më të goditura dhe...

Turqi/Policia vret një rom në Izmir për racizëm

Një 33-vjeçar rom i quajtur Semih Gürler u qëllua për vdekje në mbrëmjen e 11 majit 2023 nga policia turke në İzmir. Babai i...

Romët pas tërmetit përballen me diskriminim dhe krime të urrejtjes në Turqi

Që nga tërmeti i 6 shkurtit në Turqinë Lindore, përpjekjet e ndihmës emergjente në rajonet e prekura kanë humbur kryesisht të margjinalizuara Komunitetet Rome ,...

Turqi:Policia përballet me akuza pasi torturoi dhe ofendoi Romët

Një burrë rom dhe djali i tij do të përballen me gjyqin të martën më 17 janar në një gjykatë penale turke. Krimi i...

COVID-19 mohoi aksesin në arsim për fëmijët Romë në Turqi

Çfarë progresi është bërë për aksesin e  fëmijëve romë në Turqi  në arsim është zhdukur nga COVID-19. Për familjen Sinnik, COVID-19 nuk nënkuptonte vetëm shqetësime...

Latest news

- Advertisement -spot_img