Turqi/Policia vret një rom në Izmir për racizëm

Të fundit

Community Reporters Albania
Community Reporters Albaniahttps://reportersalbania.com
C.R.A është një organizatë jo-fitimprurëse e cila ka qëllim të promovojë gazetarinë qytetare në Shqipëri. Misioni i Community Reporters Albania është të raportojë çështjet sociale të thelluara me natyrë investigative.

Një 33-vjeçar rom i quajtur Semih Gürler u qëllua për vdekje në mbrëmjen e 11 majit 2023 nga policia turke në İzmir. Babai i ri i tre fëmijëve u qëllua me plumb në kokë nga një oficer policie teksa qëndronte jashtë në ballkonin e një shtëpie në lagjen Konak të qytetit.

Sipas deklaratës zyrtare të bërë nga Guvernatori i Qytetit të Izmirit, një ekip policie u dërgua në adresën e romit në orën 20:30, pas një denoncimi për dhunë në familje. Kur oficerët arritën, ata takuan Semih në ballkon dhe u përpoqën ta bindnin të zbriste. Ai dyshohet se ka hyrë në shtëpi dhe është kthyer me një shishe në dorë, për të cilin oficerët e policisë thonë se besonin se ishte një armë. Në raportin zyrtar thuhet më pas se oficerët kanë qëlluar dy të shtëna në ajër si paralajmërim dhe “si pasojë e zjarrit të hapur i dyshuari SG është lënduar në pjesën e kokës dhe është dërguar në spital ku edhe përkundër ndërhyrjeve nuk ka mundur të të shpëtohesh dhe të vdesësh.”

Autoritetet njoftuan më tej se një oficer policie, i njohur si FY, është arrestuar dhe ka nisur një hetim gjyqësor dhe administrativ në lidhje me ngjarjen.

ERRC ka folur me disa aktivistë vendas, anëtarë të familjes dhe dëshmitarë okularë dhe ka identifikuar disa mospërputhje me llogarinë zyrtare. Sipas dëshmitarëve, Semih tashmë po pinte cigare në ballkon në momentin që oficerët e policisë erdhën fillimisht, dhe më vonë kur ata filluan t’i bërtisnin atij që të përpiqej ta bindte të zbriste. Pas një shkëmbimi të ashpër, Semih thuhet se u tha atyre “Unë nuk do të zbres, ejani nëse mundeni!” të cilës një oficer iu përgjigj: “Atëherë do ta bëj!”, përpara se të sulmonte romin. Oficeri i policisë ka qëlluar me dy të shtëna. I pari goditi ballkonin pranë Semih. Sulmi i dytë e ka goditur atë drejtpërdrejt në kokë, duke e lënë të vdekur në çast.

Semih kishte disa vite që jetonte i ndarë nga gruaja e tij dhe ditën e incidentit kishte ardhur në shtëpinë e saj në përpjekje për ta bindur atë të pajtohej me të. Ai ishte i shqetësuar dhe filloi të sillej në mënyrë agresive kur gruaja e tij nuk hapte derën nga frika. Ajo kërkoi ndihmë duke përdorur ‘ Aplikacionin për Mbështetjen e Grave (KADES) ‘ të drejtuar nga shteti, i cili dërgoi ekipin e policisë në adresën.

As Semih dhe as gruaja e tij nuk janë përgjegjës për veprimet e policit që qëlloi dy herë në drejtim të një burri të paarmatosur. Veprimet e Semihut në orët para vdekjes së tij nuk japin asnjë justifikim që oficerët e policisë të hapin zjarr ndaj tij. Në mënyrë të ngjashme, vendimi i gruas së tij për të kërkuar mbështetje urgjente përballë abuzimit në familje nuk do të thotë se ajo është në asnjë mënyrë përgjegjëse për vdekjen e tij. Përsëri, një incident rutinë që mund të zgjidhej lehtësisht nga policia kompetente në komunitet, ka përfunduar në tragjedi.

Policia raciste dhe joprofesionale rezulton në përshkallëzimin e thirrjeve të vogla.

Herë pas here, oficerët e policisë në Turqi (dhe në të vërtetë në të gjithë Evropën) u përgjigjen ankesave të përbashkëta të komunitetit që përfshijnë qytetarë romë me forcë ekstreme dhe shpesh vdekjeprurëse. Në maj 2022 , oficerët e policisë në Stamboll iu përgjigjën një ankese për zhurmë në një dasmë rome duke rrahur duke abuzuar racialisht të ftuarit. Ata arrestuan dy të ftuar, një baba rom dhe djalin e tij dhe i torturuan në një stacion policie në lagjen Ataşehir të Stambollit. Kur babai po lirohej, oficerët e policisë rrahën më tej familjen e tij (përfshirë babanë e tij të moshuar, të cilit i ishte thyer krahu). Oficerët bënë shaka mes tyre se do të raportonin se lëndimet e pësuar nga rom dhe djali i tij ishin si pasojë e “rënies nga ballkoni”. Një oficer kërcënoi se nëse ankoheshin për torturat, atëherë do të vriteshin.

Gjatë masave të urgjencës COVID-19, Turqia pa një valë dhune policore kundër individëve romë për shkelje të vogla, siç është shkelja e orarit publik. Më 25 maj 2020 , dy burra romë ishin ulur në kopshtin e njërës prej shtëpive të tyre në lagjen Silahtarağa në Çorlu kur policia mbërriti, i tërhoqi zvarrë në makinën e tyre të policisë dhe i rrahu ata dhe të tjerë nga komuniteti i tyre, me sa duket për shkelje të orarit. Një video e romëve të rrahur u shfaq më vonë në rrjetet sociale dhe pesë persona paraqitën kallëzime penale kundër policisë për dhunën e ushtruar ndaj tyre.

Një incident i ngjashëm ndodhi një ditë më parë, më 24 maj 2020 , në lagjen Mustafa Kemal Paşa të Keşanit. Ekipet e policisë goditën dhe spërkatën me piper një grup qytetarësh romë (përfshirë fëmijë) të cilët ishin në kundërshtim me shtetrrethimin për COVID-19.

Në të dyja rastet e brutalitetit policor ndaj romëve për shkelje të orarit policor, oficerët në fjalë nuk u përballën me asnjë masë disiplinore apo padi penale për veprimet e tyre. Në incidentin që përfshinte torturat dhe kërcënimet me vdekje të të ftuarve të dasmës në Stamboll, në vend që policia të përballej me ndjekjen penale, babai dhe djali u akuzuan për krime nga Prokurori Publik. Burrat romë u akuzuan për shpifje, për kallëzimet penale që ata bënë kundër torturuesve të tyre policorë, dhe Rezistencë dhe pengim të kryerjes së detyrës për gjoja përpjekje për t’i shpëtuar paraburgimit policor.

Padia po afrohet ndërsa hetimi vazhdon për vrasjen e Semih Gürler

Ndërsa familja e Semih Gürler pret rezultatin e hetimit gjyqësor dhe administrativ për veprimet e oficerit të policisë FY, aktivistët presin një vendim negativ dhe po përgatiten për padinë e pashmangshme kundër policisë. Nëse hetimet e mëparshme për dhunën e policisë ndaj romëve janë diçka për t’u bërë, oficerët nuk kanë asgjë për t’u shqetësuar në hetimin aktual. Në të gjithë Evropën, gjatë 20 viteve të fundit, numri i rasteve kur një oficer policie është përballur me burgim për një krim të dhunshëm të urrejtjes kundër një personi rom mund të numërohet në njërën anë. ERRC dhe partnerët e saj lokalë do të vazhdojnë të monitorojnë ecurinë e hetimeve, ndërsa familja përgatitet për një padi të mundshme kundër forcave të policisë që vrau djalin e tyre.

 

 

Më të lexuarat