Turqi:Policia përballet me akuza pasi torturoi dhe ofendoi Romët

Të fundit

Community Reporters Albania
Community Reporters Albaniahttps://reportersalbania.com
C.R.A është një organizatë jo-fitimprurëse e cila ka qëllim të promovojë gazetarinë qytetare në Shqipëri. Misioni i Community Reporters Albania është të raportojë çështjet sociale të thelluara me natyrë investigative.

Një burrë rom dhe djali i tij do të përballen me gjyqin të martën më 17 janar në një gjykatë penale turke. Krimi i tyre? Ata ishin mjaft të guximshëm për të paraqitur një ankesë kundër katër oficerëve të policisë që i abuzuan racialisht, i rrahën dhe i torturuan për orë të tëra në një stacion policie në lagjen Ataşehir të Stambollit më 31 maj 2022.

Ngacmime në një dasmë

Resül Bayır, 43 vjeç dhe djali i tij Hüseyin, 25 vjeç, ishin në dasmën e një miku të familjes në lagjen Mustafa Kemal të Ataşehirit së bashku me prindërit e Resulit më 31 maj të vitit të kaluar. Diku rreth orës 19:00 në rrugën ku po zhvillohej dasma kanë mbërritur efektivë të policisë në detyrë në zonë. Ata thanë se kishin marrë një ankesë dhe se dasma duhet të përfundojë menjëherë. Një nga oficerët ishte i njohur për komunitetin dhe më parë u kishte shkaktuar probleme njerëzve në lagje. Ai e njihte Resulin me emër, kështu që iu afrua drejtpërdrejt dhe e urdhëroi të ndalonte dasmën. Resül i tha se ai ishte vetëm një mysafir në dasmë, nuk ishte ai përgjegjës dhe se duhej të flisnin me mikpritësin. Oficerët e policisë thanë se do të largoheshin, por ai kishte një orë kohë për të anuluar dasmën. Nëse ata do të ktheheshin dhe kjo do të vazhdonte, ata do ta mbanin Resülin personalisht përgjegjës dhe do t’i thoshin atij “ne do të q*m* familjen tënde”. Resül dhe familja e tij donin të largoheshin nga dasma. Ata po i jepnin lamtumirën të afërmve të tyre kur policia u kthye pas rreth 30 minutash, këtë herë me një automjet të blinduar.

“Polici, emrin e të cilit e njoh si Kenan dhe i cili prej kohësh ka dhunuar banorët e lagjes, më ofendoi në prani të familjes sime”, tha Resül. “Më kapi nga krahu dhe më pas më tha: Ejani në komisariat.’ Kur e pyeta pse duhej të vija në komisariat dhe cili ishte krimi im, ai ngriti zërin edhe më shumë, u hodha në makinë dhe shkova në komisariat që ngjarja të mos përshkallëzohej.”

Ndërsa Resül shoqërohej nga policia në stacion, familja e tij e ndoqi me një automjet tjetër. Ata supozuan se do të prisnin lirimin e tij pasi ai kishte dhënë një deklaratë në stacionin e policisë Ornek Şehit Hayrettin Yildirim. Resül u mor në paraburgim në stacion dhe përshkroi atë që i ndodhi në momentin e mbërritjes:

“Kur hyra në kopshtin e komisariatit në rrugën 3001, në kopsht kishte hyrë edhe Kenani. Sytë i ishin skuqur, ose ishte i dehur. Nuk e di… Nuk ishte e vështirë të shihje se ai nuk po vepronte normalisht. Më hodhi mallkime dhe fyerje, duke më thënë: ‘Kush je ti? ‘Do të më respektosh!’ Ai filloi të më godiste. Isha i shtangur nga goditjet e forta në fytyrë. Ndërsa më godiste, ai bërtiste ‘Unë jam Zoti i këtij vendi!’ Teksa po ushtronte dhunë ndaj meje, i tha shokut të tij pranë: “Unë do ta mësoj këtë cigan se kush jam”.

Policia përfundimisht pranoi që familja të fliste me Resülin në stacion, por pas një kohe të shkurtër e kërcënoi se nëse nuk largoheshin, oficeri i quajtur Kenan do të vinte dhe do t’i rrihte.

Tortura e romëve që ‘ranë nga ballkoni’

Kur policia më në fund tha se ishte i lirë të shkonte, Resuli kishte frikë të largohej. Ai mendoi se policia do ta vriste dhe do të thoshte se u kap duke u përpjekur të arratisej. Një oficer policie pranoi të shkonte me të në makinë për të provuar se ata nuk do ta bënin këtë. Ai e shoqëroi Resülin për një pjesë të rrugës deri në pikën ku Huseini, i cili po priste jashtë me familjen, mund të shihte të atin duke iu afruar atyre. Papritur më shumë se dhjetë policë vrapuan pas Resülit. E kapën, e shtynë në tokë dhe e rrahën. Ai thotë se kishte frikë se do ta pushkatonin. Oficeri i quajtur Kenan i tha Resulit: “Zakëzi, do të të tregoj! Ti bastard, bir kurve, rracë e ndyrë cigane, do ta kesh!” Oficerët vazhduan të rrahën pjesën tjetër të familjes, përfshirë babanë e moshuar të Resülit, Yaşar, të cilit iu thye krahu.

Resülin e vunë në pranga dhe bashkë me të birin e mbajtën deri në mëngjes në stacion dhe e torturuan gjithë natën. Resül u detyrua të shtrihej me fytyrë përtokë, ndërsa oficerët e torturuan për orë të tëra. Hüseyin gjithashtu iu nënshtrua torturave, i ishte thyer gropa e syrit dhe mbeti me mavijosje dhe prerje në të gjithë trupin. Resül tha se ai iu lut Zotit ose ta shpëtonte ose ta vriste, për t’i shpëtuar trajtimit që iu nënshtrua.

“Më ulën në tokë para se të kuptoja se çfarë kishte ndodhur. Ata vazhduan. Djali im, nëna ime dhe babai im ndërhynë. Ata e rrahën nënën time. I kanë thyer dorën babait tim. Djalit tim i ra vetulla. Kenani vazhdoi të shante policët e tjerë: “Do të thoni se po iknin!” Erdhi një polic tjetër, unë mendova se ishte shefi, sepse policët e tjerë e quanin “eprori im”… Personi që mendoja se ishte shefi tha – “A ranë këto nga ballkoni?” Ai po tallej me ne. Kenani po thoshte: “Po ky është ai shef dhe djali i tij ra nga ballkoni”. Më pas na kërcënuan: ‘Nëse bëni diçka që ne t’ju rrahim, do t’ju vrasim. Ne do të shkruajmë [një deklaratë] dhe ju dhe djali juaj do ta nënshkruani atë.

Kërkimi i drejtësisë nuk është krim

Në mëngjes, dy burrat shkuan në spital ku u ankuan për atë që ndodhi dhe morën vërtetime mjekësore. Më vonë, me mbështetjen e Romani Godit dhe Qendrës Evropiane për të Drejtat e Romëve (ERRC), ata ngritën kallëzime penale kundër katër oficerëve të policisë për sjellje të pahijshme, shpifje, lëndime trupore dhe torturë. Policia u përgjigj duke deklaruar se Resül kishte pësuar lëndime gjatë një përpjekjeje për t’i shpëtuar ndalimit të policisë.

Prokurori publik e hodhi poshtë ankesën e tij, megjithëse një ankesë tjetër e Hüseyin-it mbetet nën hetim. Resül dhe Hüseyin u akuzuan të dy për shpifje për komentet e bëra ndaj oficerëve në dasmë dhe stacion, dhe Rezistencë dhe pengim të kryerjes së detyrës për gjoja përpjekje për t’i shpëtuar paraburgimit policor.

Resül ka ende probleme me veshët pasi u godit me shkelma në kokë nga policia. Ai po i nënshtrohet rehabilitimit me një OJQ të emëruar nga Romani Godi. Ndërkohë, seanca është caktuar në orën 09:55 në Gjykatën Penale të Shkallës së Parë 31, Anadolu Stamboll. Romani Godi dhe ERRC kanë bërë thirrje për një prani të fortë në seancë nga aktivistët e të drejtave të njeriut dhe stafi i ambasadës ndërkombëtare për të ofruar mbështetje për familjen dhe për të kërkuar përgjegjësi nga autoritetet.

Monitoruesi i të Drejtave të Njeriut të ERRC për Turqinë dhe themeluesi i Romani Godi, Serkan Baysak, tha: “Ky rast është i rëndësishëm sepse shumë raste të ngjashme ndodhin në Turqi, por normalisht ato nuk janë të dukshme. Nëse marrim një vendim të drejtë nga ky rast – do të jetë inkurajim për të gjithë romët që përballen me sulme të urrejtjes në vend. Do të dërgonte një mesazh se ata mund të luftojnë për drejtësi. Ne duhet të inkurajojmë të gjithë njerëzit kur përballen me anticiganizëm, me krime të urrejtjes – që të mund të shkojnë në gjykatë dhe të luftojnë për të drejtat e tyre.”

Më të lexuarat