Joe Biden, presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara/Ja kush është biografia e Biden

Të fundit

Brejdon Xhavara
Brejdon Xhavara
Brejdon Xhavara, është gazetar dhe aktivist i komunitetit rom dhe egjiptian në Shqipëri.

Joseph Robinette Biden Jr i lindur më 20 nëntor 1942 është një politikan amerikan i cili është presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara. Biden mundi presidentin e tanishëm Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. Biden shërbeu si nënkryetar i 47-të nga 2009 në 2017. Ai përfaqësoi Delaware në Senatin e Shteteve të Bashkuara nga 1973 në 2009.

Biden në moshën 10 vjeçare (1953)

I rritur në Scranton, Pennsylvania dhe New Castle County, Delaware, Biden studioi në Universitetin e Delaware përpara se të merrte diplomën e drejtësisë nga Universiteti i Syracuse në 1968. Ai u zgjodh Këshilltar i Qarkut New Castle në 1970 dhe u bë senatori i gjashtë më i ri në Amerikë nw histori kur ai u zgjodh në Senatin e SHBA nga Delaware në 1972, në moshën 29 vjeç.

Biden ishte një anëtar i vjetër i Komitetit të Marrëdhënieve të Jashtme të Senatit, dhe përfundimisht u bë kryetari i tij. Ai kundërshtoi Luftën e Gjirit në 1991 dhe mbështeti zgjerimin e aleancës së NATO-s në Evropën Lindore dhe ndërhyrjen e saj në Luftërat Jugosllave të viteve 1990. Ai mbështeti rezolutën që autorizon Luftën në Irak në 2002 dhe më vonë kundërshtoi rritjen e trupave të SHBA në 2007. Ai gjithashtu kryesoi Komitetin Gjyqësor të Senatit nga 1987 në 1995, që merrej me politikën e drogës, parandalimin e krimit dhe çështjet e lirive civile; udhëhoqi përpjekjen për të miratuar Aktin e Kontrollit të Krimit të Dhunshëm dhe të Zbatimit të Ligjit dhe Aktin e Dhunës ndaj Grave; dhe mbikëqyri gjashtë seanca dëgjimore të konfirmimit të Gjykatës së Lartë të SHBA, përfshirë seancat e diskutueshme për Robert Bork dhe Clarence Thomas. Ai kandidoi për nominimin presidencial Demokrat në 1988 dhe përsëri në 2008 por pa sukses.

Biden në Senat

Biden u rizgjodh në Senat gjashtë herë dhe ishte senatori i katërt më i vjetër kur dha dorëheqjen për të shërbyer si nënkryetar i Barack Obama pasi ata fituan zgjedhjet presidenciale të vitit 2008, Obama dhe Biden u rizgjodhën në 2012. Si nënkryetar, Biden mbikëqyri shpenzimet e infrastrukturës në 2009 për të luftuar Recesionin e Madh. Negociatat e tij me republikanët e kongresit ndihmuan në miratimin e legjislacionit, përfshirë Aktin e Ndihmës së Taksave 2010, i cili zgjidhi një ngërç të taksave.

Akti i Kontrollit të Buxhetit të vitit 2011, i cili zgjidhi një krizë të tavanit të borxhit; dhe Akti Amerikan i Ndihmës së Taksapaguesve të vitit 2012, i cili adresoi “shkëmbin fiskal” të afërt. Ai gjithashtu udhëhoqi përpjekjet për të kaluar traktatin e ri të Shteteve të Bashkuara – Rusi dhe ndihmoi në formulimin e politikës së SHBA ndaj Irakut përmes tërheqjes së trupave amerikane në 2011. Pas të shtënave në Shkollën Fillore Sandy Hook, ai udhëhoqi Task Forcën për Dhunën me Armë. Në janar 2017, Obama i dha Biden Medaljen Presidenciale të Lirisë me dallim.

Biden u interesua për Luftërat Jugosllave pasi dëgjoi për abuzimet serbe gjatë Luftës Kroate të Pavarësisë në 1991.  Sapo shpërtheu Lufta e Bosnjës, Biden ishte ndër të parët që bëri thirrje për politikën “heqjen dhe goditjen” e heqjes së embargos së armëve, trajnimin e muslimanëve boshnjakë dhe mbështetjen e tyre me sulmet ajrore të NATO-s dhe hetimin e krimeve të luftës.

Administrata e George H. W. Bush dhe administrata e Klintonit ishin të dy hezituese për të zbatuar politikën, nga frika e ngatërrimit ballkanik.Në Prill 1993, Biden kaloi një javë në Ballkan dhe mbajti një takim të tensionuar tre orësh me udhëheqësin serb Slobodan Milošević.

Biden tregoi se ai i kishte thënë Millosheviçit, “Unë mendoj se ju jeni një kriminel lufte i mallkuar dhe duhet të gjykoheni si një”.

Biden shkroi një ndryshim në 1992 për të detyruar administratën e Bush për të armatosur boshnjakët, por u shty në 1994 në një qëndrim disi më të butë që preferoi administrata e Klintonit, përpara se të nënshkruante në vitin vijues në një masë më të fortë të sponsorizuar nga Bob Dole dhe Joe Lieberman. Angazhimi çoi në një përpjekje të suksesshme paqeruajtëse të NATO-s. Biden e ka quajtur rolin e tij në ndikimin e politikës së Ballkanit në mesin e viteve 1990 “momentin e tij më krenar në jetën publike” në lidhje me politikën e jashtme.

Në vitin 1999, gjatë Luftës së Kosovës, Biden mbështeti bombardimet e NATO-s në Republikën Federale të Jugosllavisë në vitin 1999. Ai bashkë-sponsorizoi me John McCain Rezolutën e McCain-Biden për Kosovën, e cila i bëri thirrje Presidentit Klinton të përdorë të gjithë forcën e nevojshme, duke përfshirë trupat tokësore, për t’u përballur me Millosheviqin për veprimet jugosllave ndaj shqiptarëve etnikë në Kosovë.

Në Prill 2019, Biden njoftoi kandidaturën e tij në zgjedhjet presidenciale 2020 dhe ai arriti pragun e delegatëve të nevojshëm për të siguruar emërimin Demokrat në Qershor 2020. Në gusht, ai njoftoi zgjedhjen e tij të senatores Kamala Harris të Kalifornisë si kandidaten e tij për kandidim. Biden është planifikuar të inaugurohet si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara në 20 Janar 2021.

Më të lexuarat